Fabeš
1/ Co považujete za svůj největší úspěch v roli starosty města Telče? Jsem přesvědčen, že funkce starosty není o osobních úspěších, ale o práci manažera, vizionáře, mediátora nebo vyjednavače. Já si nesmírně vážím toho, že po celou dobu mého starostování se daří ve městě najít shodu se všemi uskupeními v zastupitelstvu na prioritách rozvoje města. A díky tomu a týmu lidí, kteří pracují na projektech, patří Telč mezi nejúspěšnější města jak co do výše investic, tak i získávání dotací. Myslím, že to je ve městě vidět. A nejúspěšnější projekt? Jsou to opravené ulice, nový zimák, zmodernizované školy nebo teď dokončený Domov pro seniory? To je asi na každém obyvateli města…
2/ Co z toho, co jste pro rozvoj města považoval za důležité se Vám nepodařilo prosadit – a proč? Máme Fond projektů, který je takovým souhrnem akcí, které jsou potřeba ve městě realizovat. A zastupitelé schvalují každý rok jeho aktualizaci. Přestože se toho už spousta udělalo, ne vše se samozřejmě podaří. Složitá jednání jsou třeba kolem obchvatu města. Myslel jsem, že dnes budeme mít hotovou studii trasy, ale vše se opět zkomplikovalo na úrovni Kraje a nyní jsme trochu v patové situaci. Uvidíme při dalších jednáních. Co mě mrzí je, že jsme nedokázali přesvědčit památkáře o smysluplnosti projektu na rekonstrukci budovy Základní umělecké školy na náměstí.
3/ Čím jste přispěl k zvýšení počtu pracovních příležitostí ve městě? Tady jsou možnosti města, potažmo starosty naprosto minimální. A pokud město nevlastní pozemky a není blízko dálnice, zájem investorů je malý. A Telč má ještě další limit v podobě památkové ochrany. Jsem na radnici páté období a zažil jsem řadu jednání s firmami. Když končil Motorpal nebo Nábytek Telč, bylo to hodně složité, když se chce rozvíjet Telčská strojírenská, Heiru či Maxxisapmle, je to příjemnější. A když můžete pomoci malé místní firmě k vytvoření nových prostor pro podnikání, je to asi to nejlepší. Na jednom ze setkání s podnikateli zaznělo – „Postarejte se o silnice, vodovody, kanály a další sítě a tvorbu pracovních míst nechte na nás“. Tak tím směrem zaměřujeme naše investice. A ještě pár čísel. V roce 206 byla nezaměstnanost v Telči cca 9%, v roce 2010 to bylo strašlivých 15 % a nyní je to neuvěřitelných 2,5 %. Přestože místní firmy mají zájem o nové pracovníky, ve městě je dnes prakticky nelze sehnat. Je ale jasné, že to tak nebude napořád. I proto v současné době pracujeme s plochou bývalé cihelny na Dačické, kde jsme vysoudili od státu pozemky a jednáme s Czechinvestem o případném zájemci.
4/ Čím pak ke zlepšení možností nové výstavby ve městě? V aktualizovaném územním plánu máme několik zón pro bydlení. A v současné době jsou na některé již zpracovány a na některé se zpracovávají studie. Bohužel ale ve všech těchto zónách vlastní město minimum pozemků. A jednání s vlastníky nejsou vůbec jednoduchá. V minulosti se městu podařilo vykoupit pozemky a zasíťovat zónu Svatojánská. A po novém roce začnou práce na první etapě zóny Dačická. Pokud se nic mimořádného nestane, mohly by být parcely k dispozici začátkem roku 2021. Tady bych chtěl znovu poděkovat těm vlastníkům pozemků, kteří do projektu společně s městem jdou. Právě zde se ale také ukazuje, jak je samospráva někdy vůči nesmyslným požadavkům vlastníků bezmocná?! Proto jsem rád, že ve městě do bydlení investují i soukromé subjekty. Projekt rodinných domků Na Sádkách a nyní dokončovaný bytový dům na Radkovské jsou pro město přínosem.
5/ Jaká je podle Vás role odborných komisí při řízení města? Pokud bych chtěl být strohý, tak odpovím, že žádná. Komisím ze zákona žádná role na řízení města nepřísluší. To je záležitost volených orgánů, tedy zastupitelstva a rady města. A komise si zřizuje rada města jako svůj poradní orgán. A tady je ta role určitě důležitá, protože s řešením některých věcí ve městě mohou pomoci i odborníci mimo orgány města. Je to ale vždy o lidech a ochotě v komisích pracovat. V tomto volebním období se komise pustily do práce s chutí a rada města již přijala několik jejich doporučení. Na druhé straně ale od některých členů komisí slyším postesk nad tím, že se někdy z komisí stává „druhé zastupitelstvo“. Jednání komisí se totiž mohou účastnit i zastupitelé, kteří aktivně vstupují do jejich jednání. Myslím, že to není úplně dobře, protože se tím ovlivňuje samostatnost rozhodování komisí.
6/ Jakou roli podle Vás má při vedení města opozice? Pokud za opozici považujete volební uskupení, která nemají zastoupení v radě města, tak pro mě je jejich role stejně důležitá jako u těch, kteří v radě zasedají. Myslím, že složení výborů a komisí i možnost účasti všech zastupitelů na jednání rady města je toho jasným dokladem. Jak už jsem v úvodu uvedl, pro Telč je zásadní, že všechna důležitá rozhodnutí byla a jsou přijímána na jednání zastupitelstva jednohlasně. Je to tím, že se nic netlačí „politicky“, ale řeší se na základě koncensu všech zastupitelů. A v porovnání s okolními městy jsem přesvědčen, že to je i funkční a praktické.
7/ Jaké místo podle Vás přísluší místním občanským aktivitám? Spolkový život ve městě je po památkách největším bohatstvím Telče. A to jak kulturními a sportovními spolky, které za sebou mají desítky let činnosti, tak neziskovkami v oblasti sociální, bez kterých si dnes vůbec nedokážu představit péči o potřebné, tak i nově vznikajícími občanskými aktivitami vyjadřující se k aktuálnímu dění ve městě či ve státě. Pro mě je každý názor na dění ve městě cenný a rád si ho vyslechnu. Je pak ale na volených zastupitelích, zda jej akceptují.
A jen glosa k celostátnímu dění trochu „matematickým pohledem“. Když vidím tu nízkou volební účast, ptám se, kolik z těch, co na shromážděních vyjadřují svůj názor, bylo také u voleb. To by přece musely dopadnout jinak?
8/ Co je v současné době největším problémem města? Před volbami proběhl ve městě průzkum sdružení Společně pro Telč, za který moc děkuji. Většina z oslovených respondentů jednak vyjádřila spokojenost se životem ve městě a jednak pojmenovala i největší problémy. Na webu je i řada různých nezávislých anket, kde se dá také čerpat. Tím chci říct, že je to vždy o názoru toho dotčeného. Z nyní probíhajících diskusí v zastupitelstvu se jako největší problém jeví vjezd na náměstí. Chápu, že to je problém pro ty, co tu bydlí. Ale pokud je to největší problém Telče, pak jsme na tom dobře….Za mě ve městě nyní chybí to, co už jsem výše uvedl, tedy parcely pro výstavbu, nabídka pracovních míst pro lidi, kteří za prací dojíždějí a také narůstající doprava a stále nutnější potřeba obchvatu města. A pak tu máme velkou časovanou bombu a tou je do budoucna zajištění zdravotní péče přímo ve městě.
9/ V čem vidíte v této době a dosud nevyužitý potenciál města? Začnu Univerzitním centrem. V minulosti bylo město kritizováno, že tento objekt převedlo na Masarykovu univerzitu. Já si ale pořád myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Proběhlá celková rekonstrukce a hlavně nynější rozšíření vzdělávacích i veřejných aktivit začíná pomalu naplňovat důvody, proč jsme chtěli mít v Telči vysokoškolské pracoviště. A jak nové vedení univerzity, tak i nastartované programy dávají šanci do budoucna. Druhým místem je Panský dvůr. I u tohoto projektu pořád panuje ve městě nedůvěra. A přitom se toho pro veřejnost v rekonstruovaných prostorách tolik děje… Pravdou je, že ambiciózní plány nabraly zpoždění, na druhé straně je si ale třeba uvědomit, že pro soukromý subjekt není v dnešní době jednoduché podobný projekt financovat. Ale i tady věřím, že se v dohledné době dočkáme i další etapy revitalizace, ve které je zapracován i krytý bazén, po které obyvatelé města tolik volají.